Edradour Distillery – najmniejsza destylarnia w Szkocji
Chciałbym przedstawić wam, tak jak napisane w tytule – Destylarnię Edradour. Jest ona najmniejsza w ojczyźnie whisky, ale też prawdopodobnie najbardziej unikalna. Licząc od 1825 roku, Edradour jest uważana za ostoję tradycyjnie destylowanej whisky typu Single Malt. Swoje produkty oferuje nam do dziś.
Historia
Początek historii whisky jest okryty tajemnicą. Uważa się, że już w piętnastym wieku, whisky istniała jako środek leczniczy, pity i udostępniany tylko w małych ugrupowaniach. Wierzono, że posiada ona specjalne właściwości przedłużające życie, dlatego też zwano ją “Uisge Beatha’ – Woda życia
Zanim whisky zaczęła być wizytówką Szkocji, szanowaną i cenioną na całym świecie, produkowana była nielegalnie na małą skalę, głównie w północnych, górzystych regionach kraju, zwanych “Highlands”. Edradour nie różni się bardzo w tej kwestii i także destylował swoje trunki, wbrew walce mieszkańców Highlandu, którzy po prostu chcieli robić whisky (uważali to za ich prawo), a władzami państwa, które chciały zmusić producentów do odprowadzania podatków.
Kiedy w 1823 wprowadzono prawo podatkowe, zmniejszające podatki przy produkcji alkoholu, producenci whisky coraz chętniej produkowali ją legalnie. Tak też się stało z destylarnią Edradour, kiedy została oficjalnie założona w 1825 przez współpracujących ze sobą lokalnych farmerów.
Edradour od zawsze radziła sobie z lepszymi i gorszymi czasami, prawdopodobnie dzięki temu, że była tak niewielka, co pomagało przystosować się do zmieniających się okoliczności – z pierwotnego sukcesu ich blendów, poprzez przejęcie destylarni przez Nowojorską Mafię, trafienie do wielkiej korporacji aż do finalnego powrotu do szkockich rąk.
Dzisiaj, dzięki umiejętnościom Andrew Symington’a, destylarnia produkuje zarówno tradycyjną farmerską whisky jak i innowacyjne nowe Single Malty.
Unikalne cechy destylarni
Jeśli zdarzy ci się odwiedzić kiedyś to czarujące miejsce, spróbujesz prawdopodobnie ostatnich Single Maltów produkowanych ręcznie, w tradycyjnych malutkich destylatorach, znajdujących się w starych, farmerskich budynkach.
Właściciele uważają ten fakt za sukces tradycyjnej sztuki i rzemieślnictwa produkcji whisky, biorąc pod uwagę fakt rosnącego popytu i sprzedaży ogólnoświatowej. W przeciwieństwie do większych destylarni, Edradour nie skomputeryzował swojej pracy – wszyscy odwiedzający widzą unikalny proces łączenia jęczmienia, wody i drożdży na własne oczy.
Edradour jest przepełniony wręcz niespotykanymi już rozwiązaniami. Pracują tu urządzenia, których można już nigdzie indziej nie znaleźć. Pozwalają one na obejrzenie procesu produkcji bezpośrednio. Są one po prostu wystawione na działanie powietrza i wzrok oglądających.
Oczywiście, Whisky&Spirit także posiada wyroby Edradour, jeśli zainteresowałeś się i chciałbyś spróbować tej whisky, odwiedź naszą podstronę poświęconą Single Malt, jeśli masz pytania, to zapraszamy do kontaktu, albo odwiedź nas na miejscu i zobacz wszystko na własne oczy.