Rosyjska wódka – historia syberyjskiego gorzelnictwa
Gatunkowa rosyjska wódka jest ściśle związana z historią syberyjskiego gorzelnictwa. Gorzelnictwo na Syberii ma swoje początki w drugiej połowie XVII wieku, kiedy wybudowano tam pierwsze prywatne gorzelnie. Przemysł gorzelniany był jedną z najbardziej rozwiniętych i dochodowych branży przemysłu przetwórczego na Syberii. Mariińska historia produkcji napojów alkoholowych rozpoczęła się w 1867 roku, kiedy Piotr Nikołajewicz Czerdyncew wybudował Piotrowską gorzelnię produkującą spirytus.
Dzięki znalezieniu złóż złota w tajdze mariińskiej wzdłuż dopływów rzeki Kija, Mariińsk stał się miastem powiatowym. Kupcy zajmowali się gorzelnictwem, budowali solidne domy, dekorowali je za pomocą rzeźb z drewna. Mariińscy kupcy chętnie odpoczywali w knajpach w towarzystwie pół-sztofu (0,6 l) – ich ulubionego napoju. Budowa gorzelnianego magazynu państwowego w Mariińsku była uzasadniona – było to centrum powiatowe, przez które przebiegał Trakt Syberyjski, tory kolejowe i które znajdowało się w regionie uprawy zboża, zaraz obok działającej gorzelni.
Pierwsze syberyjskie trunki
Mąkę i słód załadowywano do kadzi o pojemności 6-9 wiader. Taką mieszaninę zalewano wodą, nagrzewano do 40-45 stopni. Po 4 dobach fermentacji zacier przelewano do aparatury do pędzenia, gdzie otrzymywano spirytus o mocy 70-80%. Półrozcieńczony napój sprzedawano pod nazwą „póługar” lub „wino”. Taka była wtedy technologia. Z biegiem lat poddawała się ona modernizacji. Zmieniała się nazwa napoju: wino chlebowe, zwykłe, stołowe. W 1932 roku rozpoczęto produkcję wódki pszennej, etykieta z nazwą „wódka” pojawiła się w 1936 roku. Historia i tradycja produkcji napojów alkoholowych w Mariińsku, bogactwo i różnorodność darów ziemi syberyjskiej oraz czysta woda naturalna – to wszystko charakteryzuje znane mariińskie rosyjskie wódki.
Dzięki ogromnemu doświadczeniu w obszarze stworzenia przepisów wódki i studiowaniu technologii przygotowania została stworzona wódka, która grzeje duszę, cieszy oczy, dobrze smakuje i przy umiarkowanym spożyciu jest dobra dla zdrowia. Dla tego jest wszystko: alkohol wysokiej jakości, woda artezyjska, orzeszki cedrowe oraz miód z tajgi. Specjaliści przygotowali mieszankę, dodali wszystkie składniki, zmieszali i zostawili. Wódka stoi sobie, „uspokaja się”, odbywają się wszystkie reakcje na poziomie molekularnym. Specjaliści ją sprawdzają, degustują… Mija tydzień, drugi, trzeci, zbiera się kompetentna komisja degustacyjna, degustuje, ocenia właściwości organoleptyczne wódki. Ocena: „Prawdziwy Rosyjski Szyk” jedna z najbardziej luksusowych rosyjskich wódek.
Kontynuacja, opisująca bezpośrednio trunek „Russkiy Шик”, jego rodzaje oraz osiągnięcia, już niedługo…
Jeśli interesujesz się rosyjską wódką klasy premium i wódką „Russkiy Шик” – zadzwoń