Morawy – słoneczna kraina winem płynąca
Morawy – słoneczna kraina winem płynąca
Słoneczne, po horyzont ciągnące się zielone krajobrazy, pagórzyste tereny, skałki i bogate mineralne gleby… a na nich przepiękne winnice. Wokół winnic rozsiane niewielkie miasteczka, liczące po kilka tysięcy mieszkańców, z bardzo niskimi zabudowami jednorodzinnymi, przepięknie utrzymanymi. Wąskie uliczki, kolorowe od kwiatów, dziesiątki rowerzystów i czas, który płynie jakby wolniej. Ludzie… uśmiechnięci, serdeczni i gościnni. No i lokalny specjał – wina morawskie! Odwiedziliśmy (nie po raz pierwszy) Czeskie Moravy.
Bogactwo woni i aromatów
Tradycja winiarstwa na Morawach ma kilkaset lat. Uprawia się tam dziesiątki szczepów, a najpopularniejsze są Rulandské modre (Pinot noir), Rulandské bílé (Pinot blanc), Rulandské šedé (Pinot gris), Frankovka, Dornfelder, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené (Veltliner), Pálava, André, Cabernet Sauvignon. Odmian uprawionych winorośli jest kilkadziesiąt, morawskie gleby i klimat przyjmują je wszystkie.
Szczególnie zwraca uwagę balans pomiędzy słodyczą i kwasowością. Co ciekawe, niektóre z morawskich win wytrawnych mogą być alternatywą dla win półsłodkich, pomimo bardzo niskiej zawartości cukru resztkowego. Winiarstwo jest lokalną specjalnością Moraw. Winiarze doskonale rozumieją postęp i sprawnie łączą osiągnięcia technologii z tradycją. Coraz większa ilość z nich oferuje w swojej karcie wina bio.
Wina kahetynowe
Naszym tegorocznym odkryciem było, że również na Morawach można cieszyć się genialnymi mętnymi winami oranżowymi, które przecież są specjalnością gruzińską. Niestandardowy proces winifikacji wraz z szypułkami i osadem (zwany metodą kahetyńską od Kahetynii – regionu Gruzji, skąd się wywodzi) daje fenomenalny efekt. Nasze kubki smakowe oszalały na punkcie eksplozji owocowych smaków na podniebieniu.
Złote medale
Morawskie wina zdobywają złote i srebrne medale w prestiżowych konkursach winiarskich. Wina kupujemy i degustujemy w sklepach (czyli w winnych piwniczkach), degustatoriach, restauracjach i na festiwalach. Czeska pivniczka, pochodzi od słowa pivo, a winne piwniczki zwane są w Czechach po prostu sklepami (zaś sklep to po czesku prodejna 😀 – my też lubimy te niuanse językowe). No więc tamtejsze SKLEPY są ozdobione dziesiątkami dyplomów, certyfikatów, medali i pucharów. Są dumą każdego winiarza i zdecydowanie nie są rzadkością.
Winiarnia Jedlička
Wspaniałe miejsce, tworzone przez ludzi z pasją. Wina komponuje i tworzy najlepszy winiarz na Morawach, to prawdziwy skarb tej winiarni i wspaniały człowiek, bogata osobowość, wulkan energii i morze serdeczności. No i nos – Jaro Suský. Jego rodzina od ośmiu pokoleń produkuje wina, to około 240 lat tradycji. Każdego, kto trafi na Morawy, gorąco zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. W Polsce ich wina dostępne będą w Salonie Whisky & Spirit House już wkrótce. Zapraszamy do zagłębienia się w historii tego miejsca na ich stronie internetowej Rodzinné Vinařství Jedlička Bořetice, ale jeszcze bardziej zachęcamy, aby pójść z wizytą do Jedlički w Bořeticach. Poznajcie te smaki i opowiedzcie nam, które smakowały najbardziej, a znajdziecie je w naszej ofercie.
Wina morawskie w Katowicach? TAK!
Zachwyciliśmy się Morawami raz jeszcze i wracamy tam dosłownie za kilka tygodni na kolejny festiwal winny w poszukiwaniu kolejnych perełek. A wszystko to dlatego, że nasza oferta od zawsze jest niestandardowa. Szukamy tego, czego nie mają inni i nie mamy wątpliwości, że wina morawskie są właśnie odpowiedzią na kryterium unikatowości. Według nas to zgoła inna propozycja niż popularne Carlo Rossi, Fresco, czy Kadarka. Nie mamy też najmniejszej nieśmiałości pisząc o ich świetnym smaku, jakości i konkurencyjnej cenie. Dlatego śledźcie naszego Facebooka, gdzie poinformujemy o rozpoczęciu sezonu na wina morawskie 😀